Obchody na Litwie

3 grudnia 2016 roku w Podbrodziu (lit. Pabrade), od wieków polskiej miejscowości, położonej niedaleko Wilna, spotkają się Polacy, by pokłonić głowy nad prochami naszych rodaków, nieludzko zamęczonymi w litewskich obozach koncentracyjnych działających właśnie w Podbrodziu w okresie listopad 1939 — czerwiec 1940.

Celem uroczystości, w której wezmą udział liczni goście z Litwy i z Polski, jest oddanie czci niewinnym ofiarom litewskiego nacjonalizmu, poległym obywatelom II RP, którzy swą krwią płacili za marzenia o wolnej Polsce w walce z litewskim okupantem.
Organizatorem wydarzenia są polskie organizacje patriotyczne. Przewidziano udział około 100 osób, w tym przedstawicieli duchowieństwa, aktywistów organizacji patriotycznych i narodowych, środowisk kombatanckich, przedstawiciele mediów.
W miejscu, gdzie Polacy oddali swe życie za polskość tych ziem, zostaną ustawione dwa krzyże: katolicki i prawosławny, na wieczną pamięć o ludziach zamęczonych tu przez litewskich katów, zanim jeszcze nad Europą zapadła noc niemieckiego nazizmu.
Napisy na krzyżu głosić będą: «Pamięci wszystkich obywateli Polski poległych w litewskim obozie pracy w Podbrodziu w okresie listopad 1939 – czerwiec 1940».
Polska społeczność nigdy nie zapomni swoich rodaków, którzy zostali zamordowani przez litewskich okupantów tylko dlatego, że w swoich sercach pielęgnowali miłość do Ojczyzny.
Zostaną odmówione modlitwy i złożone wieńce.
Rozpoczęcie uroczystości
3 grudnia 2016 r. o godzinie 15.00, przewidywane zakończenie godz. 16.45

About Author

Skontaktuj się ze mną: